Jdi na obsah Jdi na menu
 


V obci Lauterbach (Litrbachy - od r, 1947 obec Čistá u Litomyšle byl německý hasičský sbor založen 20. června 1878, a to při posvěcení obrazu sv. Aloise v chrámu sv. Mikuláše v Litrbaších.

Prvním velitelem se stal Franz Mattausch (František Matauš). Dostupně prameny rovněž uvádějí, že litrbaští si chodili k trstěnickým na radu (tam byl hasičský sbor založen již v roce 1876) a že některé akce byly společné.

Nejmodernější techniku zakoupil sbor v Litrbaších až v roce 1923, a to ke svému 45. výročí založení. Jednalo se o motorovou potahovou stříkačku na kočárovém podvozku taženou párem silných koní. Obsluhu tvořili kočí a další 3 členové posádky. V současné době je plně funkční a je chloubou našich čisteckých hasičů při různých slavnostních příležitostech.

Musíme poznamenat, že původní hasičský sbor založený r. 1878 byl německý ten český byl založen roku 1945, přesněji 8. července kdy byla první schůzka občanů v poválečné historii k založení Sboru dobrovolných hasičů. Druhá schůzka se konala 15. října 1945 za přítomnosti velitele Okresní hasičské jednoty p. Stanislava Horského z Litomyšle. Starostou sboru byl zvolen František Klusoň a velitelem Kladiva Josef. Do sboru se okamžitě přihlásilo celkem 65 občanů. Vzhledem k tomu, že se s techniky zachovala pouze potahová motorová stříkačka, bylo nezbytné přistopit k finanční sbírce po obci a to na základní vybavení, která vynesla úctyhodných 17 000,- Kč.

V letech 1986 - 1989 se nejprve zvětšovala stará zbrojnice - do níž se nevešlo nové požární auto. Následně se podařilo zajistit peníze na stavbu nové požární zbrojnice s budovou pro sborovou činnost a místostmi pro MNV. Jen díky obětavosti všech členů i ostatních občanů se podařilo tuto stavbu zdárně a včas dokončit, aby mohla sloužit svému účelu.

V současné době se čistečtí hasiči mohou chlubit požární technikou a to: Avia 31 DA, dále Škoda CAS 25 cisternová automobilová stříkačka, potom Tatra 815 6x6 CAS 32, a největší pýchou je historická motorová potahová stříkačka z roku 1923.